Компирите не се ставаат веднаш во масло – Најточен рецепт и постапка за совршен помфрит

Компирите не се ставаат веднаш во масло – Најточен рецепт и постапка за совршен помфрит

Направете помфрит по овој рецепт и ќе биде највкусен до сега.

Состојки:

  • 700 гр. компир
  • 1 лажица сол
  • масло за пржење

Подготовка:

  1. Се мие и лупи компирот, па постојано треба да е во вода да не потемни.
  2. Се сече на стапчиња и пак се става во вода.
  3. Се загрева вода со сол и се става компирот, се вари 5 минути.
  4. Потоа се цеди, се става во ладилник на кратко да се олади.
  5. Се загрева масло и се пржи помфритот во длабоко масло со сол.
  6. Се става на селфета да впие вишок маснотија.

Добар апетит!