Јадете чиа за здрав живот – Има важно правило, користете го само вака

Јадете чиа за здрав живот – Има важно правило, користете го само вака

Чиа семето е многу здраво, а во последно време и се попопуларно, повеќе се користи и купува.

Има витамини А, Е, К и Д, помага за многу болести и состојби и дава енергија.

Има и омега три масни киселини.

Важни се за нормален раст и развој, за срцето, за крвните жили во телото, правилна работа на мозокот и за превенција на воспалителни процеси.

Помагаат и за полесно празнење.

Имаат и многу протеини и влакна.

Сепак, постои нешто многу важно при консумирањето чиа семе, а тоа е како се јаде. Имено, МОРА да се потопи во вода. Во вода може да нарасне и до 12 пати повеќе.

Така полесно поминуваат низ дигестивниот систем, бидејќи со потопувањето се лупат, а системот може да ги проголта само така.

Поврзани вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана