Вкусно јадење: Спанаќ од рерна

Вкусно јадење: Спанаќ од рерна

Брзо и вкусно јадење од рерна…

Состојки:

 • 1/2 кг спанаќ
 • 1-3 парчиња млад кромид
 • 200 мл млеко
 • 1 лажица кисела павлака
 • 200 гр сирење
 • 3-4 чешниња лук
 • 3 јајца
 • масло
 • сол
 • бибер
 • зачин
 • малку кашкавал

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан млад кромид па додајте сечкан лук и сечкан спанаќ. Испржете да испари течноста. Тргнете од рингла, додајте малку зачин, сол и бибер. Сирењето издробете го со вилушка, додајте павлака и млеко и изедначете. 
 2. Кога спанаќот малку ќе се излади, додајте сирење со јајца и измешајте. Намастете огноотпорен сад со масло па ставете го спанаќот. Посипете со рендан кашкавал, печете околу 35 минути на 200 степени и подолго да испари течноста. Пред крај на готвењето во средина ставете едно јајце.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки