Салата со ротквици и сусам

Салата со ротквици и сусам

Здраво и вкусно јадење…

Состојки:

  • ротквици
  • 3 лажици маслиново масло
  • 2 лажици балсамико оцет
  • 1 лажичка мед
  • 1 лажица сусам
  • мајчина душица
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Ротквиците исчистете ги, измијте ги и исушете ги, па ставете ги во чинија. Измешајте маслиново масло, балсамико и мед, па прелијте ги ротквиците. Додајте ситно сечкана мајчина душица и сусам, добро измешајте, изладете и послужете.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко