Повкусно од мусака: Кремав компир со сирење

Повкусно од мусака: Кремав компир со сирење

Направете вкусен ручек со компир и сирење.

Состојки:

 • 1 кг. компир
 • 150 гр. сирење
 • 50 гр. маргарин
 • 6 дл. млеко
 • 2 главици кромид
 • 2 јајца
 • бибер, сол и мускатно оревче

Подготовка:

 1. Се мие, лупи и сече компирот на кругови.
 2. Се премачкува тава со маргарин, се прекрива дното со кромид, над него компири, па рендано сирење, сол и бибер и мускатно оревче за арома.
 3. Се става пола од млекото.
 4. Се матат јајцата со млекото кое остана и зачини и се става горе.
 5. Се ренда пак сирење и се пече на 200 степени додека не порумени.

 

Добар апетит!