Млади компирчиња во сусам: Од надвор крцкави, внатре меки како путер (Видео)

Млади компирчиња во сусам: Од надвор крцкави, внатре меки како путер (Видео)

Време е за млади компирчиња. Уживајте во нивниот неодолив вкус.

Состојки:

  • 700 гр млади компири
  • 2 јајца
  • 2-3 лажици брашно
  • зачин
  • сол
  • гранули лук
  • масло
  • сусам

Начин на подготовка:

  1. Компирите исечкајте ги на парчиња, додајте зачини, масло и гранули лук. Секој компир извалкајте го во брашно па во разматени јајца. Плехот обложете го со хартија за печење. Наредете ги компирите и посипете ги обилно со сусам. Печете на 220 степени околу 40-50 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко