Нема повкусни: Мафини со двојно чоколадо

Нема повкусни: Мафини со двојно чоколадо

Направете вкусни мафини со двојна доза чоколадо
.

Состојки:

 • 250 гр. брашно
 • 150 гр. шеќер
 • 40 гр. какао
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 1 лажиче сода
 • ½ лажички сол
 • 250 мл. млеко
 • 50 гр. растопен маргарин
 • 1 јајце
 • 150 гр. чоколаден прелив

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 175 степени и со масло се премачкуваат 12 калапи за амфини.
 2. Се меша брашно во сад со какао и прашок за пециво,сода и сол, а во друг сад се матат јајца со шеќер, стопен маргарин и млеко.
 3. Се ставаат во смесата и сувите состојки и се додава и чоколадниот прелив.
 4. Се полнат калапите и се печат 20 минути.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече