Мирис на врели крофни наутро – Брз појадок за цело семејство

Мирис на врели крофни наутро – Брз појадок за цело семејство

Направете домашни крофни-уштипци.

Состојки:

 • 20 гр. квасец
 • 500 мл. млеко
 • 3 јајца
 • 1 кесе ванила
 • 1 парче лимон
 • масло за пржење
 • околу 500 гр. брашно

Подготовка:

 1. Се раствара квасец во млако млеко со малку шеќер.
 2. Се додава останатото млеко, јајца, ванила, сок од лимонот и брашното.
 3. Се меси тесто.
 4. Се остава да нарасне и се обликуваат мали крофни кои се пржат во загреано масло.
 5. Се сервираат со шеќер во прав.

 

Добар апетит!