Деликатесно: Крцкави компири од рерна со додаток кој ги прави посебни

Деликатесно: Крцкави компири од рерна со додаток кој ги прави посебни

Направете вкусен и крцкав компир со малку состојки.

Состојки:

  • 1,2 кг. компир
  • 2 лажици сончогледово масло
  • 50 гр. маргарин
  • 2-3 чешни лук и сол

Подготовка:

  1. Се мие и лупи компирот и се сече на коцки.
  2. Се загрева рерна на 220 степени.
  3. Се ставаат компирите во тава, се става вода и се варат кратко да омекнат, околу3 минути откако ќе зоврие водата.
  4. Се цедат и става масло на нив, се редат на плех, се става сол и зачини по избор и се печат 20 минути.
  5. Се додава потоа маргарин од горе со ситнет лук и се пече уште 10-15 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт