Чоколадни мафини со банани – За секој ден, слави и родендени

Чоколадни мафини со банани – За секој ден, слави и родендени

Направете вкусни чоколадни мафини со банана.

Состојки.

 • 2 банани
 • 1 јајце
 • 120 гр. слатка павлака
 • 60 гр. маргарин
 • 200 гр. шеќер
 • 200 гр. брашно
 • 200 гр. темно чоколадо
 • малку екстракт ванила

Подготовка:

 1. Се пасираат бананите и се додава јајце и слатка павлака и растопен маргарин.
 2. Се меша брашно во друг сад со прашок за пециво и шеќер и сол.
 3. Се мешаат смесите и се добива густо тесто.
 4. Се топи чоколадото на пареа и се става со екстракт од ванила, па се става во смесата.
 5. Се става во калапи за мафини и се пече на 190 степени на загреана рерна 20 минути.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед