Необични рол виршли: Подобро од ова не може

Необични рол виршли: Подобро од ова не може

Ако сте љубител на рол виршли, овој доручек е идеален за вас!

Состојки:

 • брашно
 • 1 лажичка шеќер
 • малку квасец
 • сол
 • млака вода
 • масло
 • 200 гр виршли
 • малку кечап

Начин на подготовка:

 1. Замесете тесто од брашно, вода, квасец, шеќер и замесете малку помеко отколку за леб. 
 2. Тестото ставете го во најлонска кеса, добро затворете, па оставете да преноќи во фрижидер. 
 3. Наредниот ден со влажни раце растегнете го тестото. На тестото ставајте виршла, кечап, па свиткајте. 
 4. Пржете во длабоко масло да порумени и вадете на хартиени салфети.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта