Овошни обланди: Совршен десерт со освежувачки вкус

Овошни обланди: Совршен десерт со освежувачки вкус

Направете обланди на овој начин и уживајте во магијата на вкусови и мириси.

Состојки:

  • 2 листови обланди
  • 150 гр маргарин
  • 100 гр кисела павлака
  • 100 гр шлаг пена
  • 150-200 гр желе бонбони
  • 250-300 гр чоколадни бисквити
  • 100-150 гр киви

Начин на подготовка:

  1. Со миксер разматете омекнат маргарин, додајте шлаг пена и добро разматете, додајте павлака па и неа изедначете ја. Додајте исечкани желе бонбони и киви па изедначете. 
  2. На еден лист обланда ставете го целиот фил, израмнете, па ставете друг лист обланда и малку притиснете. Оставете добро да се излади во фрижидер и сечете по желба.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство