Периодов има многу пресврти со времето – Вака справете се со тегобите

Периодов има многу пресврти со времето – Вака справете се со тегобите

Периодов има чести промени на времето. Од сонце до дожд, па и снег на планините. Невреме, па пак сонце. Метеопатите знаат колку тегоби може да предизвика честата промена на времето.

Времето носи вируси, мачнини, главоболки, инфекции.

Овие намирници го јакнат имунитетот и помагаат за да поминете полесно низ промените на времето. Тука се брокулата и спанаќот, цитрусното овошје, кои изобилуваат со витамини А, Ц и Е. Тука се и бадемите како извор на витамин Е. Зелен чај и семки од сончоглед се исто така препорачливи.

Пијте многу овошни сокови како и ледени чаеви.

Потребен е и сон, одмор како и физичка активност.

Сепак, ако имате поголеми тегоби, треба да се обратите на лекар.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее