Неодолив здрав десерт од јаткасти плодови и урми

Неодолив здрав десерт од јаткасти плодови и урми

Вкусни и здрави топчиња од јаткасти плодови и урми.

Состојки:

  • 170 гр мелени ореви/бадеми/лешници/индиски ореви
  • 200 гр урми
  • 2 лажици кокос + 75 гр за посипување
  • 25 гр кокосово масло
  • 2 лажици какао во прав

Начин на подготовка:

  1. Потопете ги урмите 15 минути во топла вода, а потоа сомелете ги со миксер. 
  2. Во друг сад сомелете јаткасти плодови, додајте какао, кокос, кокосово масло и урми. Сѐ добро измешајте и со раце обликувајте топчиња. 
  3. Извалкајте ги топчињата во кокос и ставете ги во фрижидер на неколку часа.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта