Чоколаден ликер кој ќе ве освои

Чоколаден ликер кој ќе ве освои

Чоколаден вкус кој ќе ве опие…

Состојки:

  • 5 дл млеко
  • 350 гр шеќер
  • 50 гр какао
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 0,5 дл рум
  • 80 гр чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Во млекото додајте какао, чоколадо и шеќер и мешајте додека не зоврие и сè убаво се растопи. Додајте ванилин шеќер и тргнете го садот од оган. 
  2. Кога смесата ќе се излади, додајте рум, измешајте и ставете ја во шише.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта