Брзи слатки залаци со путер од кикирики и чоколадо

Брзи слатки залаци со путер од кикирики и чоколадо

Се прават за миг, а многу се вкусни…

Состојки:

  • 120 гр путер од кикирики
  • 30 крекери
  • 200 гр чоколадо (млечно или црно)

Начин на подготовка:

  1. Половина од крекерите намачкајте ги со путер од кикирики и преклопете ги со останатите половини. Оставете во фрижидер малку да стегнат. 
  2. За тоа време растопете чоколадо на пареа. 
  3. Извадете ги крекерите и потопете ги во чоколадо, па редете ги на послужавник или чинија на која претходно сте ставиле хартија за печење. 
  4. Оставете во фрижидер неколку минути, додека чоколадото не стегне.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта