Деликатес на денот: Шпагети со песто и печурки

Деликатес на денот: Шпагети со песто и печурки

Направете вкусни тестенини со песто и со печурки.

Состојки:

 • 2 лажици песто сос
 • 400 гр. шпагети
 • 300 гр. печурки
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 лажица маргарин
 • 1 лажица пармезан
 • бибер и сол

Подготовка:

 1. Се варат шпагетите во солена вода и се чистат печурките, па се сечат на листови.
 2. Се загреваат маслиново масло и маргарин и се додаваат печурките.
 3. Се вари се 10 минути се ставаат и зачини.
 4. Се цедат шпагетите и се ставаат во печурките, се става песто и пармезан.
 5. Се меша и се сервира.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече