Деликатес на денот: Крцкав компир „Ан-Mари”

Деликатес на денот: Крцкав компир „Ан-Mари”

Направете вкусен крцкав компир.

Состојки:

  • 1 кг. компир
  • 1 лажиче сол
  • 1 лажиче бибер
  • 2 лажици магдонос
  • 50 мл. маслиново масло
  • 30 гр. маргарин

Подготовка:

  1. Се лупи и сече компирот на листови, се мие, цеди и се суши со крпа.
  2. Се премачкува тава со масло и се реди компирот, се става сол и бибсер и уште еден ред компир.
  3. Се става магдонос.
  4. Се динста на 200 степени 20 минути, се става маргарин и така се пече уште еден час.