Најздравото овошје на светот – Нема за што не помагаат

Најздравото овошје на светот – Нема за што не помагаат

Урмите се најздравото овошје на светот и навистина помагаат за многу состојби.

Урмите се одличен извор на железо, во 100 грама има 0,90 грама железо или 11 посто од препорачаната дневна доза.

Супер се за здравјето на очите, спречуваат дијареа, помагаат и за тврда столица.

Ја регулираат телесната тежина, помагаат за слабеење, намалуваат холестерол, го јакнат и срцето и неговото здравје.

Штитат од мозочен и срцев удар, ја зголемуваат и сексуалната издржливост.

Идеална храна се и за оние кои постат.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ