Неодоливи топчиња со лешнник

Неодоливи топчиња со лешнник

Фантастични топчиња со лешник – ќе ги обожавате!

Состојки:

  • 200 гр печени лешници
  • 200 гр наполитанки (чоколадни или лешник)
  • 300 гр мелени бисквити
  • 200 гр растопен путер
  • 100 мл кондензирано млеко
  • 50 мл обично млеко

Начин на подготовка:

  1. Сомелете лешници, бисквити, наполитанки па измешајте со растопен путер и кондензирано млеко. На крај додајте млеко па измешајте да се формира фино тесто. 
  2. Правете топчиња и потопете ги во ладно млеко и извалкајте ги во печени лешници. Половина од лешниците нека одат во тестото, а половина за посипување.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: