Рецепт за највкусниот рестован компир: Може да биде и главно јадење

Рецепт за највкусниот рестован компир: Може да биде и главно јадење

Постот трае уште само неколку дена. По тој повод подгответе вкусен и посен рестован компир.

Состојки:

  • 3-4 компири
  • 1 главица кормид
  • 2-3 чешниња лук
  • масло
  • сува пиперка
  • бибер
  • листови магдонос

Начин на подготовка:

  1. Компирите обварете ги па исечкајте ги на коцки. Кромидот исечкајте го па пропржете го на масло, додајте лук, пиперка, бибер и сол па сѐ ставете на компирот и измешајте. Додајте листови магдонос. 
  2. Послужете како прилог или како главно јадење.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: