Ќе ја обожавате: Пастрмка во фолија

Ќе ја обожавате: Пастрмка во фолија

Ви предлагаме за ручек да подготвите пастрмка во фолија. Вкусот е загарантиран!

Состојки:

 • 4 пастрмки
 • 3-4 чешниња лук
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • рузмарин
 • босилек
 • млади компирчиња
 • 2 лимони

Начин на подготовка:

 1. Засечете ги пастрмките од секоја страна по 2-3 пати. Ставете ги на парче фолија и залијте со маринада од надвор и од внатре. 
 2. Маринада направете од маслиново масло, лук, сол, бибер, босилек и рузмарин. 
 3. Замотајте ја секоја риба посебно и ставете во врела рерна 20 минути на 200 степени. 
 4. За тоа време младите компирчиња згответе ги потоа посипете со босилек и маслиново масло, па запечете на тава.

Добар апетит!