Динстани путер компири од рерна: Незаменлив прилог со секое јадење

Динстани путер компири од рерна: Незаменлив прилог со секое јадење

Толку меки компири што се топат во уста…

Состојки:

  • 1 кг млади компири
  • сол
  • 150 гр путер (ако постите може и маргарин)
  • 1-2 лажички црвена пипер
  • бибер по желба

Начин на подготовка:

  1. Компирите измијте ги и оние поголемите исечкајте ги на половини. Посолете, побиберете, додајте пиепер. Прелијте со растопен путер, измешајте и свиткајте во алуминиумска фолија. 
  2. Печете во претходно загреана рерна на 200 степени околу 1 час.

Добар апетит!