Велигденска погача со вапцани јајца – Деликатес на трпезата

Велигденска погача со вапцани јајца – Деликатес на трпезата

Направете вкусна велигденска погача.

Состојки:

 • 350 гр. брашно
 • 30 гр. шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажица масло
 • 100 гр. маргарин
 • 35 гр. квасец сув
 • 2 дл. млеко
 • 2 јајца
 • 5 варени јајца

Подготовка:

 1. Се мешаат 250 грама брашно со шеќер, сол и квасец.
 2. Се загрева млеко со маргарин и се става во смесата.
 3. Се додаваат и две јајца и останатото брашно и се меша.
 4. Се меси тестото и се остава еден час да нарасне на топло со кесе горе.
 5. Се прават две еднакви топки потоа, се оставаат 10 минути.
 6. Се расукуваат и се делат на три траки, па се прави плетенка.
 7. Се спојуваат во круг, се остава 45 минути вака погачата.
 8. Се пече на загреана рерна на 180 степени 30 минути, а горе може да ставите и сусам.
 9. Декорирајте со офарбани јајца.