Оброк салата од печурки и пилешко

Оброк салата од печурки и пилешко

Вкусна богата салата која може да замени и оброк.

Состојки:

 • 1 лажичка сенф
 • 1 лажица алкохолен оцет
 • 1 лажица масло од репка
 • 100 гр кисела павлака Пекабела
 • 100 мл јогурт

Останати состојки:

 • 400 гр пилешко месо
 • 1 чешне лук
 • 1 зелена салата
 • 250 гр шампињони
 • 1 лимон
 • 30 гр путер
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Пилешките гради исечкајте ги и измешајте ги со исечкан лук. За преливот измешајте сенф, оцет, масло, кисела павлака и јогурт. 
 2. На четири чинии распоредете исечкана зелена салата, шампињони и кора од лимон. Зачинете со прелив. Месото испржете го на путер па додајте го во салатата.

Добар апетит!