Пирошки од компир и печурки – Нема пржење во масло и стоење на нозе

Пирошки од компир и печурки – Нема пржење во масло и стоење на нозе

Направете вкусни пирошки со компир и печурки.

Состојки:

 • 1 кг. компир
 • 30 гр. маргарин
 • 2 јајца
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица масло
 • 1 жолчка
 • 350 гр. печурки
 • 1 главици кромид
 • 30 гр. маргарин
 • малку магдонос и 1 лажица масло

Подготовка:

 1. Се лупи и сече компирот на коцки, па се вари.
 2. Се сече кромидот и се пржи на амсло со печурките исечени ситно.
 3. Се ставаат зачини и магдонос.
 4. Се пасира компирот и се става сол и маргарин, јајца и брашно, па се меша енергично.
 5. Се лади смесата и се обликуваат пирошки и се редат на брашно.
 6. Се става малку фил со печурки на секое, се премачуваат со млеко и жолчка.
 7. Се печат на 180 степени додека не поруменат убаво.

Добар апетит!