Кога еднаш ќе пробате постојано ќе го правите – Пилешко деликатес

Кога еднаш ќе пробате постојано ќе го правите – Пилешко деликатес

Направете вкусно јадење кое често ќе биде на вашето мени.

Состојки:

 • 1 кг. пилешко
 • 1 лажица вегета
 • 7 лажици масло
 • 6 јајца
 • 150 гр. пченично брашно
 • ½ лажички сол
 • 600 мл. млеко

Подготовка:

 1. Се сече месото и се става вегета, па се пржи на три лажици масло околу 10 минути.
 2. Се мешаат матените јајца со сол, млеко и брашно и се оставаат 10-15 минути да стојат.
 3. Се става на тавче останатото масло и во него третина од смесата со јајца.
 4. Над тоа месото, па остатокот од смесата.
 5. Се пече  на 200 степени 30 минути.