Пченкарни печива

Пченкарни печива

Неодоливи пченкарни погачици…

Состојки:

  • 2 шолји брашно
  • 2 шолји пченкарно брашно
  • 4 лажици прашок за печиво
  • 1 шолја млеко
  • 1 шолја милерам
  • 2 јајца

Начин на подготовка:

  1. Во сад измешајте брашно, пченкарно брашно и прашок за печиво. 
  2. Во друг сад измешајте млеко и јогурт со јајца. Додајте во смесата со брашно и измешајте. 
  3. Вадете тесто со лажица на тепсија и печете 20 минути во рерна загреана на 200 степени.

Добар апетит!