По овој рецепт можете да го подготвите месото за 5 минути – ќе биде сочно и вкусно

По овој рецепт можете да го подготвите месото за 5 минути – ќе биде сочно и вкусно

Одлично решение за подготовка на месо.

Состојки:

  • 500 гр месо по избор
  • 2 јајца
  • 1 лажица сенф
  • 1 лажица густин
  • 1 лажичка сол
  • зачини по вкус (бибер, пипер, вегета…)
  • 2 лажички сусам

Начин на подготовка:

  1. Тајната е во маринадата – измешајте јајца, густин, сенф, сол. Додајте ги омилените зачини. Исечкајте го месото и ставете го во маринадата. 
  2. Измешајте и ставете во фрижидер. Пожелно е да остане преку ноќ. 
  3. Останува само да го испечете месото, во тава, на врело масло.

Добар апетит!