Лимон, лосос и копар: Рецепт по кој отсега ќе подготвувате риба

Лимон, лосос и копар: Рецепт по кој отсега ќе подготвувате риба

Вкусна риба подготвена по оригинален рецепт.

Состојки:

  • филети лосос
  • 1 лажица сечкан копар
  • 1 лимон
  • маслиново масло
  • сол
  • бибер
  • црвена пипер

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте кора од еден лимон. Секое парче лосос зачинете го со сол, бибер, пипер, со малку кора од лимон и половина од сечканиот копар, а потоа налијте сок од лимон. 
  2. Во тавата во која ќе го печете лососот додајте маслиново масло, остатокот од копарот, уште малку кора од лимон и пред да се загрее додајте го лососот. 
  3. Печете на слаб оган околу 20 минути. Нека врвото од лососот остане светол. Извадете од тава и послужете топло.

Добар апетит!