Посни полнети колачиња на кои нема да им одолеете

Посни полнети колачиња на кои нема да им одолеете

Одличен секојдневен десерт кој заслужува место и на свечената трпеза.

Состојки:

 • 1 шолја вода
 • 1 шолја масло
 • прстофат сол
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 3 шолји брашно
 • шеќер во прав
 • ореви
 • локум
 • цимет

Начин на подготовка:

 1. Ставете масло и вода во тенџере. Нека зоврие, па тргнете од оган. Додајте прашок за печиво и сол, измешајте и додајте брашно. Брзо мешајте, додека тестото не престане да се лепи за тенџерето.
 2. Кога ќе се излади, направете мали топчиња, така што во секое ќе ставите орев и парче локум, кои претхоно сте ги извалкале во цимет.
 3. Тепсијата обложете ја со хартија за печење и наредете ги колачите. Печете околу 25 минути на 180 степени или додека не добијат златна боја. Штом ги извадите од рерна, извалкајте ги во шеќер во прав.

Уживајте!