Појадок, мезе или вечера: Мини пица од кои домот ќе мириса

Појадок, мезе или вечера: Мини пица од кои домот ќе мириса

Направете брзи мини пици за појадок или вечера.

Состојки:

 • 400 гр. брашно
 • 180 мл. вода млака
 • прстофат сол
 • 1 сув квасец
 • 2 лажици масло

Фил:

 • 1 тегла доматен сос со босилек
 • 300 гр. шунка
 • 200 гр. печурки
 • 150 гр. кашкавал
 • 100 гр. сирење
 • маслинки

Подготовка:

 1. Се сее брашното и се прави вдлабнатина, се става квасец со вода, сол и масло и се меси.
 2. Се остава еден час да нарасне тестото, па се развлекува топката тесто.
 3. Се премачкува кората со сос, се ставаат сечени шунка и печурки, рендани сирење и кашкавал и сечени маслинки во количина по желба.
 4. Се става во подмачкан плех и се пече на 190 степени додека не порумени.
 5. Се сече и имате супер мини пици.

Добар апетит!