Домашен лава колач – Една состојка менува се

Домашен лава колач – Една состојка менува се

Направете лава колач за 25 минути, со една псоебна намирница – чили.

Состојки:

  • 180 гр. темно чоколадо
  • 180 гр. маргарин
  • 4 јајца
  • 150 гр. шеќер
  • 65 гр. брашно
  • 1 лажиче чили

Подготовка:

  1. Се загрева рерна на 180 степени.
  2. Се става вода да се вари во сад, а во друг сад се ставаат чоколадо искршено, чили и маргарин и се меша да се стопат на пареата.
  3. Се додава брашно и шеќер и се меша, па се ставаат јајца.
  4. Се полнат калапи за мафини и се печат 14 минути.