Одличен посен десерт: Бабин колач со банани и суво грозје (Видео)

Одличен посен десерт: Бабин колач со банани и суво грозје (Видео)

Одличен десерт со кафе или чај.

Состојки:

 • 150 гр брашно
 • 50 гр маргарин
 • 100 мл кисела вода
 • 1/2 банана
 • 50 гр суво грозје
 • 1-2 лажици шеќер
 • 1/2 прашок за печиво
 • 1 ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Брашното ставете го во чинија и додајте ги наброените состојки и добро измешајте.
 2. Вклучете апарат за галети на средна температура и во секоја преграда ставете по лажица од смесата.
 3. Притиснете и печете убаво да порумени.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: