ВИДЕО: Италијанско тесто за пица – Врвен деликатес со малку состојки

ВИДЕО: Италијанско тесто за пица – Врвен деликатес со малку состојки

Направете италијанско тесто за пица.

Состојки:

 • 250 гр. брашно
 • 125 мл. вода
 • 1 лажиче сув квасец
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 1-2 лажици маслиново масло

Подготовка:

 1. Се раствара квасецот во млака вода со шеќер и сол и се трга.
 2. Се сее брашното, се става квасецот и се замесува тесто.
 3. Се додава маслото на крај и се меша да впие.
 4. Се остава на топло да надојде.
 5. Супер е за пица, или дурнарини.