Вкусен ручек со ориз и батаци – Ќе го собере цело семејство

Вкусен ручек со ориз и батаци – Ќе го собере цело семејство

Направете вкусен ручек со ориз, батаци и моркови.

Состојки:

 • 3 батаци
 • 1 шолја ориз
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 100 мл. доматино пире
 • 1 лажица вегета
 • 1 бујон од зеленчук

Подготовка:

 1. Се сечат ситно кромидот и морковот и се пржат на масло, па се додава миениот ориз.
 2. Се меша и се става доматно пире и се динста кратко.
 3. Се додава една лажица вегета и бујонот, па се ставаат горе убаво измиените батаци.
 4. Се ставаат три шолји вода и се пече на 200 степени 40 минути.