Мафини полни јагоди – Цело маало ќе замириса

Мафини полни јагоди – Цело маало ќе замириса

Направете вкусен десерт со јагодите кои сите едвај чекаме да ги вкусиме.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја овошен јогурт
 • 1/2 шолји масло
 • 1,5 шолји брашно
 • 1/2 прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • јагоди

Подготовка:

 1. Се мијат јагодите и се сечат ситно.
 2. Се става количина по избор.
 3. Се мешаат јајцата со шеќер, па се додава јогурт и масло, брашно и прашок за пециво со ванилин шеќер, па се меша.
 4. Се додаваат и јагодите на крај.
 5. Се става во калап за мафини смесата и се пече на 180 степени додека не поруменат.