Кифлички со пиво

Кифлички со пиво

Едноставни, а вкусни кифлички…

Состојки:

  • 6 шолји масло
  • 3 шолји пиво
  • прашок за печиво
  • брашно по потреба
  • сечкани и мелени ореви

Начин на подготовка:

  1. Ставете масло да зоврие, а потоа тргнете го од рингла малку да се излади, додајте пиво, прашок за печиво, брашно и замесете тесто. 
  2. Со сукало развлечете го тестото, правте кифлички и во секоја ставете по малку сечкани ореви и џем.
  3. Додека кифличките се печат, згответе вода и шеќер, а потоа секоја кифличка потопете ја во шеќерен сируп и извалкајте ја во мелени ореви или шеќер во прав.

Уживајте!