Овошје кое лечи се – Толку е здраво што е препорака и за трудници

Овошје кое лечи се – Толку е здраво што е препорака и за трудници

Кивито е овошје кое е исклучително вкусно и здраво, а се користи сирови, во сокови, слатко, десерти, смути, салати.

Богато е во витамини Ц и А и Е и ги штити очите и видот. Намалува и ризик од настанување на проблеми со видот и тоа според истражувањата за 36 проценти.

Штити и од некои видови рак, а помага и за кардиоваскуларното здравје.

Кивито ги штити дишните патишта, а особено е корисно за децата.

Помага да се регулира и крвниот притисок, да се намали холестеролот, за имунитет и побрзо варење на храната.

Го забрзува метаболизмот, помага за симптоми на депресија, супер е за трудници со фолната киселина.

Спречува астма, поттикнува и слабеење и топење сало.

Јадете киви често во рецепти и форма во која највеќе сакате.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ