Лесен оброк: Крем супа со свежи печурки

Лесен оброк: Крем супа со свежи печурки

Денешната препорака е нешто полесно јадење. Сочна крем супа од печурки.

Состојки:

 • 150 гр шитаке печурки
 • 100 гр шампињони
 • 50 гр путер
 • 2 главици сечкан црвен кромид
 • 15 гр брашно
 • 200 мл вода во која е разматена коцка за супа
 • 250 мл павлака за готвење
 • малку зачин
 • прстофат сол и бибер
 • зачини по желба

Начин на подготовка:

 1. Растопете путер во големо тенџере, на средна температура. Динстајте ги кромидот и печурките десетина минути, додека не омекнат. Лесно додајте брашно и мешајте додека не добиете глатка смеса.
 2. Постепено додајте и вода со разматена коцка за супа и повремено мешајте. Кога супата ќе згусне, додајте павлака за готвење, па потоа зачинете со сол и бибер. Сервирајте ја супата топла, со додаток трошки печен леб.

Добар апетит!