Повкусно од лазања и болоњезе: Деликатес со мелено месо

Повкусно од лазања и болоњезе: Деликатес со мелено месо

Направете вкусен деликатес со мелено месо.

Состојки:

 • 500 гр. мелено месо
 • 2 јајца
 • 2 кришки леб
 • сол, бибер, ким
 • 200 гр. шампињони
 • 3 јајца
 • 100 гр. кашкавал
 • 1 лажица масло

Подготовка:

 1. Се премачкува дно на тепсија со масло.
 2. Се става мелено месо, а под него може тенок слој лутеница. Меленото месо треба да е измешано со лебот натопен и ситнет во вода, со јајца и зачини.
 3. Се сечат печурките и се ставаат горе, па се става и остатокот од меленото месо.
 4. Се сече на коцки јадењето.
 5. Се матат јајца и се ставаат горе со кашкавал и се пече на загреана рерна на умерена температура.