Ручек кој крчка од рерна: Ред компир, ред пилешко и бешамел

Ручек кој крчка од рерна: Ред компир, ред пилешко и бешамел

Направете вкусен ручек денеска.

Состојки:

 • 3 компири
 • 500 гр. пилешко
 • 100 гр. кашкавал
 • 50 гр. маргарин
 • 50 гр. брашно
 • 200 мл. млеко
 • 2 лажици соја
 • бибер и сол

Подготовка:

 1. Се сече пилешкото на шницли се става сол и бибер и соја сос, стои 15 минути во ладилник.
 2. Се лупи и сече компирот и се редат круговите во огноотпорен сад, а а врз компирите месото, малку вода  и се пече на 30 минути.
 3. Се прави бешамел од маргарин со брашно и млеко.
 4. Се преливаат шницлите се ренда малку кашкавал и се запекува уште 10 минути.

Добар апетит!