Посен ручек со компири и коприви од рерна

Посен ручек со компири и коприви од рерна

Направете запечени компири со коприва, сигурни сме дека вкусот ќе ве освои!

Состојки:

 • 1/2 кг компири
 • 200 гр млади коприви
 • 1 морков
 • 1 веза млад кромид
 • 1 веза млад лук
 • зачин
 • сол
 • бибер
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • масло
 • црвена пипер

Начин на подготовка:

 1. Копривите исчистете ги и обварете ги минута-две, па исцедете ги и ситно исечкајте ги. 
 2. Кромидот исечкајте го, па пропржете го, додајте морков сечкан на кругови, а потоа и исечкани коприви. 
 3. Сѐ измешајте, па додајте лажица проино брашно и малку вода. 
 4. Намастете тепсија, ставете ги копривите и распоредете. Печете на 200-220 степени Целзиусови околу 40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: