Крем со ванила – За сите торти и колачи

Крем со ванила – За сите торти и колачи

Направете вкусен крем за торта со млеко и јајца.

Состојки.

  • 1.5 л. свежо млеко
  • 1 шолја брашно
  • 6 јајца
  • 1 лажиче екстракт од ванила
  • 1 шолја шеќер

Подготовка:

  1. Се става млекото на оган и се додава едно лажиче ванила, па се загрева млекото, но не се остава да зоврие.
  2. Се матат јајца во друг сад со брашно и шеќер.
  3. Се додава потоа смесата во млекото.
  4. Се меша да се згусне и се користи за торти и колачи.