Посни шницли од ориз во сос од печурки: Сочен и вкусен посен оброк

Посни шницли од ориз во сос од печурки: Сочен и вкусен посен оброк

Послужете со сезонска салата и уживајте во сочниот посен ручек!

Состојки:

 • 1 шолја од 200 мл ориз
 • 2+2 лажици брашно
 • бибер
 • сол
 • масло
 • 2 лажици суви печурки

Начин на подготовка:

 1. Оризот исчистете го, измијте го, згответе, изладете и измешајте со една полна лажица брашно. Додајте малку бибер и сол, па од добиената маса правете шницли и секоја извалкајте ја во брашно (од прилика 2 лажици). 
 2. Во тенџере ставете масло, добро загрејте го, па паржете ги подготвените шницли. 
 3. Печурките добро измијте ги и згответе ги во солена вода. Исечкајте ги на тенки парчиња, малку пропржете ги на масло, па додајте лажица брашно и посолете по вкус. 
 4. Шницлите од ориз наредете ги на чинија па прелијте ги со сос од печурки. 
 5. Послужете со сезонска салата и уживајте во сочниот посен ручек.

Добар апетит!