Посно: Супа од тиква и праз

Посно: Супа од тиква и праз

Вкусна и здрава чорба…

Состојки:

  • 500 гр тиква
  • 4 парчиња праз
  • 1 л супа од зеленчук
  • 1 чешне лук
  • 2 лажици масло
  • сол
  • бибер
  • ловоров лист

Начин на подготовка:

  1. Исчистената тиква исечкајте ја на парчиња за побрзо да се испече. Во рерна испечете ја тиквата со малку масло на 180 степени додека не омекне. 
  2. Во поголем сад пропржете сечкан праз, додајте ја претходно зготвената супа, зачини и ставете да зоврие. Додајте испечена тиква и убаво измешајте.

Добар апетит!