Колач со јаболка и гриз

Колач со јаболка и гриз

Неодолив десерт кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 1 кг јаболка
 • 1 лимон (сок и кора)
 • 500 гр рикота сирење
 • 5 јајца
 • 1 лажичка сол
 • 225 гр шеќер
 • 125 гр путер
 • 100 гр ориз
 • 1 лажица есенција ванила

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Јаболката излупете ги и исечкајте ги на листови. Прелијте ги со сок и кора од еден лимон. 
 2. Разматете белки со сол. Во посебен сад разматете жолчки со шеќер додека не станат светложолти и потоа додајте ванила и путер. 
 3. Разматете со миксер, додајте гриз и добро разматете. На крај додајте јаболка. Ставете во намастен плех и печете околу 65 минути.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече