Сочен десерт: Пита со вишни и цимет

Сочен десерт: Пита со вишни и цимет

Овој десерт е совршен предлог да се засладите после ручек…

Состојки:

 • 9 кори за пита
 • 300 гр вишни
 • 1/2 мала шолја гриз
 • 1/2 мала шолја масло
 • 1/2 мала шолја шеќер
 • 1/2 мала шолја јогурт
 • 1 лажица цимет
 • 1 лажица лебни трошки
 • 1 ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Подгответе фил за премачкување на корите така што ќе разматите јајца, шеќер, гриз, масло, јогурт и прашок за печиво, а потоа ќе додадете и цимет. Во зависност од тоа колку кори имате, толку ќе имате и ролни. 
 2. Одвојте по четири кори или по пет за една ролна, па на секоја намачкајте фил, а на последната прво фил, па вишни. 
 3. Свиткајте и печете на 200 степени додека убаво не поруменат. Оставете да се изладат. 
 4. Потоа направете прелив од 2 чаши вода и 2 чаши шеќер и прелијте преку питата.

Уживајте!