Посен ролат од неколку евтини состојки – Ќе го јадете цел ден

Посен ролат од неколку евтини состојки – Ќе го јадете цел ден

Малку состојки и труд за највкусен посен ролат.

Состојки:

 • 100 гр. спанаќ
 • 400 гр. компир
 • 2 моркови
 • 100 гр. шампињони
 • 100 гр. ориз
 • магдонос

 

Подготовка:

 1. Се мие спанаќот, се лупи компирот и се обаруваат.
 2. Се цедат и пасираат како за пире.
 3. Се ставаат на провидна фолија, па се тегне кора со оклагија.
 4. Нека се стегне, а направете фил од лупени и сечени варени моркови со обарени сечени шампињони и варен ориз.
 5. Се меша и филува на кората.
 6. Се прави ролат со фолијата, се стега и служи.

Добар апетит!