Многу му помага на телото – Причини често да јадете чиа

Многу му помага на телото – Причини често да јадете чиа

Егзотичното чиа семе се повеќе се користи, многу е здраво и лесно за употреба.

Богато е со антиоксиданси, манган, фосфор, бакар, влакна, калиум и калциум, како и масни киселини во себе.

Има неутрален вкус, се користи како додаток и секогаш треба да се остави во вода да набабри пред употреба.

Помагаат за енергија и имунитет, за регенерација на енергијата и апсорпција на хранливи материи.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ